Cześć – jestem Piotr. Szachy towarzyszą w moim życiu od zawsze – to moja największa pasja.

Chyba nie ma człowieka na świecie, który by nie chciał łączyć swojej pasji z pracą zarobkową. Ja właśnie do takich szczęśliwych ludzi należę.

W szachy gram od 7 roku życia. Przygoda z królewską grą szybko przerodziła się w dążenie do profesjonalizmu. Swoje sukcesy zawdzięczam ambicji, pracowitości oraz woli zwyciężania.

Tak, tak. Lubię zwyciężać i jestem przekonany, że jedyną barierą, która nam to może ograniczyć jest nasza głowa.

Zarówno zwycięstwa jak i porażki traktuję jako materiał do pracy. Te pierwsze nie powodują, że tracę czujność i spoczywam na laurach, bo wiem że za niedługi czas przyjdzie mi ponownie skonfrontować swoją formę sportową z innymi żądnymi zwycięstwa rywalami. Te drugie nie wpływają na mnie demotywująco. Wręcz przeciwnie. Wyciągam wnioski i dalej podążam do wyznaczonego przez siebie celu.

W szachach nie ograniczyłem się tylko do roli zawodnika (czy chodzi o grę praktyczną, czy solving). Swoje doświadczenie wzbogaciłem również inną działalnością związaną ściśle z szachami.

Przez osiem lat (2009-2017) piastowałem w Polskim Związku Szachowym stanowisko szefa wyszkolenia, pełniąc w międzyczasie, przez okres trzyletni, funkcję Sekretarza Generalnego. Współpraca z kadrą narodową pozwoliła mi spojrzeć na sport wyczynowy oczami zarówno zawodnika jak i działacza.

W roku 2015 spełniłem jedno ze swoich największych marzeń w postaci zorganizowania po raz pierwszy w Polsce Międzynarodowego Kongresu Kompozycji Szachowej połączonego z mistrzostwami świata w rozwiązywaniu zadań. Czuję z tego powodu ogromną satysfakcję, bo było to nie lada wyzwaniem, okupionym niemal roczną intensywną pracą. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziesz na stronie Kongresu (http://www.wccc2015.com/).

W roku 2009 wydałem swoją pierwszą książkę: Sekrety solvingu, rozwiązuj z mistrzem świata, którą w wersji e-booka otrzymasz w prezencie po wcześniejszej rejestracji na mojej stronie.

Kilkakrotnie miałem przyjemność sędziować międzynarodowe turnieje w rozwiązywaniu zadań. W ten sposób chciałem stanąć po drugiej strony „barykady” i zrozumieć specyfikę pracy arbitra.

Rozwiązywanie zadań to tylko część składająca się na kompozycję szachową, która jest bliska mojemu sercu. Oprócz odgadywania różnych układów na szachownicy od czasu do czasu wcielam się w rolę kompozytora szachowego. Do tej pory ułożyłem blisko 100 zadań, z których kilkanaście zdobyło wyróżnienia w międzynarodowych konkursach, a jedno z nich znalazło się nawet w Albumie FIDE.

Od wielu lat, w ramach popularyzacji mojej pasji, piszę liczne artykuły poświęcone zagadnieniom szachów i solvingu (m.in. MAT, Szachista, Panorama Szachowa, Przegląd Szachowy, American Chess Magazine).

Jednym z najważniejszych komponentów mojej działalności szachowej jest praca trenerska. Lubię dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, szczególnie wtedy gdy mam do czynienia z ludźmi pracowitymi, pełnymi pasji i ambicji. W większości przypadków na takie właśnie osoby natrafiałem, tak jakby oddziaływało tutaj prawo przyciągania. Czuję satysfakcję, że odcisnąłem swoje piętno na rozwoju takich zawodników jak Kacper Piorun, Aleksander Miśta czy Jacek Stopa.

W latach 2005-2006 pełniłem funkcję II trenera kadry narodowej kobiet. Ten etap wspominam bardzo miło, bo miałem swój wkład w sukces naszych szachistek na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Goeteborgu, gdzie Polki sięgnęły po złoto.

Przez wiele lat współpracowałem z Młodzieżową Akademią Szachową (z braku czasu musiałem zrezygnować z tej aktywności w okresie mojej pracy w Związku). Zaowocowało to wypracowaniem indywidualnego warsztatu szkoleniowego opartego na twórczym podejściu do gry, nie zaś na mechanicznym przyswajaniu wiedzy.

Zapraszam wszystkich ambitnych i pracowitych zawodników do współpracy!

Piotr Murdzia Administracyjne